Velikonoční snoubení pokrmů a vín CHATEAU LEDNICE

   
Velikonoce následují 6 týdnů po Masopustu. Masopust provázejí neodmyslitelně zabíjačky. Je zajímavé, že doba pro naložení masa na uzení je stejná, a proto se udívalo právě o Velikonocích, nebo těsně před nimi. Uzené maso patřík Velikonocům stejně jako bylinky a vejce. Stejně tak je zajímavé, že v tradiční české kuchyni jsou různé pokrmy pro jednotlivé dny Velikonoc. Z toho důvodu následuje doporučení po jednotlivých dnech:
 
Zelený čtvrtek – k tomuto dni neodmyslitelně patří různě upravená zelená strava – špenát, zelí, kopřivy a bylinky, které podle tradic zajišťují zdraví po celý rok. Můžeme doporučit bílá suchá vína Chardonnay 2009 nebo Ryzlink vlašský 2010. V tento den se také pojídají tradiční jidáše potírané medem, škvarkové placky a někde také vajíčka. Zajímavá by mohla být kombinace s růžovým vínem Svatovavřinecké rosé 2010.

Velký pátek – podle tradic znamená den odříkání, smutku a půstu. V dřívějších dobách se lidé museli spokojit maximálně s jedním prostým jídlem denně, nejčastěji s polévkou nebo brambory. V dnešní době je vše naštěstí jinak a pokud máme rádi víno, samozřejmě si jej neodepřeme ani v tento den. K tradiční polévce můžeme doporučit odrůdu Muller Thurgau.

Bílá sobota – o tomto dni si vynahradíme předchozí, alespoň částečný, půst. Nejtypičtějšími jídly jsou různé nádivky, hlavičky, sekaniny, samozřejmě s bylinkami a podílem uzeného masa. Zde můžeme doporučit tradiční moravská odrůdy červených vín – Svatovavřinecké 2008. Sladké mazance skvěle doprovodí bílá přívlastková vína se zbytkovým cukrem – Rulandské šedé.

Hod Boží velikonoční – bývá ve znamení bohatě prostřeného stolu, kterému vévodí masové polévky a různé úpravy masa podle rodinných a krajových zvyklostí ( pečené kůzle, skopové, králík, drůbež, vepřové i hovězí maso ). Podle toho volíme odrůdy od Rulandského bílého, Rulandského šedého až po červená vína, v případě hutnějších a kořenitějších úprav až po Rulandské modré – pozdní sběr 2008. K odpolednímu posezení neodmyslitelně patří sladký beránek, boží milosti, bábovka, buchty, koláče, ale i dorty. Chybu neuděláme s Veltlínským zeleným – výběrem z hroznů 2009, Tramínem – pozdní sběr 2009 a skvělým růžovým vínem Frankovka Rosé 2010 / vítěz kategorie Vinum Juvenale / s příjemně zakulaceným zbytkovým cukrem a vynikající malinou ve vůni i v chuti.
 
 
 
Velikonoční pondělí – to jsou různě upravená vejce, sekaná a studené mísy. A samozřejmě koleda. Dopřejme sobě i koledníkům kvalitní a dobře pitelné svěží moravské víno mladších ročníků, nejlépe bílé, suché a nepříliš aromatické. Doporučit můžeme mladou Mullerku nebo výtečný Ryzlink vlašský 2010. K čokoládovým vajíčkům se nejlépe hodí Frankovka 2008.
 
Letos, jako každý rok, jsme pro vás speciálně připravili Velikonoční víno. Stalo se jím Rulandské šedé – polosuché, které v sobě splňuje všechny požadavky na velikonoční a jarní víno. Víno bronzově zlaté barvy. Ve vůni jsou výrazné tóny přezrálého až kandovaného ovoce s lehkým citrusovým nádechem. V chuti nalezneme broskvový džem s medovými dozvuky. Pro svoji harmonii a vlastnosti skvěle doprovodí většinu typických velikonočních pokrmů, ale bude i příjemným a milým společníkem při posezení u vína. Doporučujeme nejen ke slaným a masitým pokrmům, ale i k velikonočním moučníkům a beránkům.

 

zpět

home napište nám

Registrovat
Zapomenuté heslo
Napište nám
VINAŘSTVÍ LEDNICE ANNOVINO, Nejdecká 714, 691 44 Lednice – www.vinarstvilednice.cz, provozovatel Valtického Podzemí
Valtické Podzemí, Vinařská č.ev.47, 691 42 Valtice, www.valtickepodzemi.cz