Valtické vinobraní - reportáž

 

Valtické vinobraní 2010
Oslava vinobraní je prastarý vinařský zvyk. Dříve si oslavy pořádali sami vinaři. Ve Valticích tuto tradici udržovala Vinařská škola. V poslední době se k ní přidalo Město Valtice, Valtické Podzemí a další subjekty. Spojenými silami se daří připravit zajímavý a pestrý program, který svým významem již překročil hranice  města i regionu. V žádném případě však Valtické vinobraní nechce konkurovat vinobraní mikulovskému nebo snad znojemskému. Ponechává si svůj komorní charakter a programový model pokud možno, nemění.
Letošní hlavní program nesl název „Roztančené náměstí“. Je to vlastně na počest nejen vinobraní, ale i nově zrekonstruovaného náměstí. Tančit začali v 10 hodin  na náměstí valtické mažoretky, dětské taneční a folklorní soubory. Ve 12 hodin začal průvod u Vinařské školy a  po obvyklé trase končilo na náměstí, kde po čtrnáctéhodině začal bohatý kulturní program. Po slavnostním zahájení a „Zarážání hory“ studentů Vinařské školy zatančil soubor Villanella renesanční tance. Břeclavská taneční skupina Actiwity D.C. předvedla moderní tanec. Folklorní tanec jsme měli možnost uvidět v podání Valtické krojované společnosti a jejího hosta, souboru Nisanka z Jablonce.Vyvrcholením celého Valtického vinobraní byl koncert Vojenského uměleckého souboru Ondráš z Brna s pořadem „Z kraje do kraje“. Tradiční taneční zábava se konala v zámecké jízdárně, vyhrávala dechová i cimbálová muzika.
Velmi se osvědčil název doprovodného programu, který mluví za vše: „Láska k vínu prochází žaludkem.“ Podávaly se různé vinařské speciality, otevřel se  „Gurmánský dvůr“ s dobrým jídlem, valtickými víny a kvalitním burčákem. V sobotu a v neděli ráno se podávala ve valtických restauracích  vyprošťovací snídaně. Voňavá česnečka, vinařský gulášek, hemenex nebo různé pikantní omelety. Valtické Podzemí a restaurace nabízely vinařské speciality, víno a burčáky všude tekly proudem.  Tradiční byltaké jarmark s různými stánky i atrakcemi pro děti.

Bohatou obrázkovou reportáž naleznete v sekci fotogalerie .

zpět

home napište nám

Registrovat
Zapomenuté heslo
Napište nám
VINAŘSTVÍ LEDNICE ANNOVINO, Nejdecká 714, 691 44 Lednice – www.vinarstvilednice.cz, provozovatel Valtického Podzemí
Valtické Podzemí, Vinařská č.ev.47, 691 42 Valtice, www.valtickepodzemi.cz