Svatomartinské ohlédnutí

Vážení přátelé, milovníci dobrého vína, Lednicko-valtického areálu, našeho vinařství a Valtického Podzemí!

Svátek Svatého Martina je obnovenou tradicí Svatomartinských vín a prvním přípitkem na zdraví z nového ročníku. Tento krásný zvyk pochází z uplynulých staletí kdy k tomuto datu 11. listopadu náleželo vypořádávání se za službu u sedláků, společný oběd, výslužku a také vytváření podmínek pro novou službu. Dokonce i Keltové, toto období považují za začátek nového ročního cyklu.

Svatomartinské je ochranná známka moravských vinařů, zvyk na tradičních selských základech, který má u nás stále větší oblibu. Na rozdíl od vín mladých francouzských vín Beaujolais, která jsou importovanou oslavou vín, a jsou v dnešní době oblíbená především v Praze a u zahraničních návštěvníků. Značka Svatomartinské byla registrována nestorem vinařského vzdělávání panem Kopečkem z Valtic a v roce 2005 byla bezplatně převedena na Národní vinařské centrum, k dispozici všem vinařům. Ne každé první letošní víno se může stát Svatomartinským, výběr těchto vín podléhá poměrně přísným kritériím a všechna musí projít komisí, kde se hodnotí především vzhled, chuť a vůně. Zdaleka ne každé víno projde.

Na druhou stranu, ovšem víme, že pijeme svěží a typická vína z nového ročníku, a hlavně moravská. Chtěl bych na tomto místě vyvrátit u mnohých zažitou a neopodstatnělou věc, a sice, že Svatomartinská vína se musí vypít ihned. Díky dnešní technologii a zdravým enologickým postupům jsou Svatomartinská vína svěží, chutná a ve vynikající kondici i na Vánoce a počátek nového roku.

Tradice svatomartinského přípitku vychází rovněž z lidového prostředí. V období kolem svátku Svatého Martina končívaly obvykle vnější práce v hospodářství, hospodář uspořádal slavnostní oběd, na kterém nechyběla husí pečínka a poděkoval za práci svým hospodyním a čeledínům, s těmi dobrými potom uzavíral smlouvy na další rok. U toho nemohla samozřejmě ve vinařských krajích chybět sklenka vína. A čím jiným se mohl hospodář - vinař pochlubit než svým vlastním vínem z poslední sklizně na které se všichni podíleli? V tu dobu už bývalo většinou víno vykvašené, i čiré a s jiskrou. Připití na zdraví pak bývalo velmi symbolické a zahrnovalo v sobě jak pomyslné poděkování za práci, přírodě za úrodu tak také naději v další zdraví a úspěšný nový hospodářský rok.

Na Moravě se také ještě v dnešní době říká, snad abychom nepodceňovali staré rituály a obyčeje: "Kdo mladým vínem či burčákem před Svatým Martinem ťuká, tak ten celý rok ne ... " Přátelé, dosadit si můžete sami.

Protože je období kolem svátku Sv. Martina obdobím bilancování mezi zemědělci i vinaři, proto si i my nyní řekneme, jaký byl ten uplynulý rok pro nás i Moravské vinaře.  Jak jistě víte, nemají za sebou vinaři  úplně jednoduchý rok, část vinohradů velmi poškodily zimní a jarní mrazíky, nás se to týkalo zejména univerzitních vinohradů a v Lednici. Vinaře také trápilo rychlé střídání teplých a deštivých dnů, ochrana vinohradů byla velmi náročná, ale vyplatila se. Úrody je sice celkově méně, zato opět ve výjimečné kvalitě, především díky slunečnému a teplému období celého měsíce září, který je pro kvalitu vína rozhodující.

Vína mají opět všechno, co mají současná moravská vína mít - naši originalitu, ovocitost, kořenitost a jemnou svěží kyselinku.

A jaká ta letošní vína jsou? 11.11. v 11.hod.11 minut posoudíme sami.

Nyní se malinko vrátíme k bilancování toho, co se u nás odehrálo od loňského Martina a co se nám podařilo dokázat.

Nejprve naše mateřské VINAŘSTVÍ LEDNICE ANNOVINO.

Máme od léta nové logo, na které jsme hrdi a které nás výstižně charakterizuje s výraznou stylizovanou siluetou Lednického zámku. Ano, jsme ANNOVINO, vína zrozená v Lednici.

Pro některé většinu milovníků vín také jako tzv. "Annovino", tedy víno, po kterém partnerka nebo partner neřekne "ne".

Začali jsme stavět v Lednici sklad a další výrobní prostory.

Letošní novinkou je především víno Oranžové - čtvrtá barva vína a nový rozměr chuti, doufám, že jste všichni tato zajímavá vína měli možnost ochutnat. Mimochodem, získali jsme za ně prestižní cenu v San Francisku, ale také na domácích soutěžích, včetně Zlatého klasu Země Živitelka a České chuťovky, soutěže, jejímž partnerem je senát České republiky.

Ve Valtickém Podzemí budujeme nový prostor - Vínovnu - prodejnu, začátek a konec  všech zážitků ve Valtickém Podzemí.

Jsme moc rádi, že jsme opět zabodovali ve stále prestižnější soutěži TOP Vinařský cíl České republiky a získali Cenu Národního vinařského centra za dlouholetý přínos pro vinařskou turistiku.

Z akcí ve Valtickém Podzemí bychom zmínili od lednového Sprašosochání, dubnového zahajování sezóny, červnový celonoční vinařský mejdan Nos otevřených sklepů, zářijové burčáky, Dýňobraní a volbu Miss Burčák. Stále jsou také populárnější tradiční večery s cimbálkou ve Valtickém Podzemí.

A co se odehrálo na našich Domech Vínech ANNOVINO Lednice?

Posilujeme svoji pozici "Specialisty na víno v kraji".

V Mladé Boleslavi jsme nově otevřeli naši provozovnu v OC Olympia, je větší, hezčí a nachází se přímo naproti Albertu.

Zahájili jsme rekonstrukci Domu Vína v Jablonci.

Dýňobraní, akce, kterou děláme tradičně pro děti, se velmi vydařilo, letos bylo na téma "Horrové bytosti", příští rok se vrátíme k tématu "Zvířata kolem nás".

NA ZDRAVÍ, PŘÁTELÉ!

Vaši somellieři&Sklepiéři VINAŘSTVÍ LEDNICE ANNOVINO & VALTICKÉ PODZEMÍ


zpět

home napište nám

Registrovat
Zapomenuté heslo
Napište nám
VINAŘSTVÍ LEDNICE ANNOVINO, Nejdecká 714, 691 44 Lednice – www.vinarstvilednice.cz, provozovatel Valtického Podzemí
Valtické Podzemí, Vinařská č.ev.47, 691 42 Valtice, www.valtickepodzemi.cz