Jmelí - pověry a tradice

Vánoce a jmelí
Málokdo však ví, že pravé štěstí přinese pouze zelené jmelí, které dostaneme zdarma. Štěstí si totiž nelze koupit. Pamatovali jsme na Vás a máme nádherné jmelí ze staletých stromů z Lednicko - valtického areálu, stromů, které pamatují slavný rod Lichtenšteinů a zrod kulturní krajiny na počátku 19.století, která byla pro svoji jedinečnou a nevyčíslitelnou hodnotu zapsána na seznam kulturního dědictví Unesco.

Navíc, protože jmelí patří ve své odstatě mezi parazity stromů, šetrným sběrem jmelí pomáháme stromům a krajině Lednicko - valtického areálu.

Jmelí - pověry a tradice
Jmelí je nejen tradiční vánoční rostlina, ale také léčivá bylina. Jmelí zavěšené na dveřích patří k tradičním vánočním zvykům. Políbení pod jmelím na Štědrý den má zajistit lásku až do příštích Vánoc a podle Keltů líbání pod jmelím zajišťuje také plodnost. Jmelí nosí štěstí tomu, kdo je jím obdarován, ne tomu, kdo si jej sám koupí. Darujete-li někomu o Vánocích kytičku jmelí, přinese mu to radost, lásku a ochranu před nemocemi. Do domu přináší jmelí štěstí, odvahu a lásku. Zvyk líbat ženy a dívky pod zavěšeným jmelím pochází pravděpodobně z Anglie a k nám se dostal ze sousedního Německa. V Norsku je jmelí symbolem usmíření. Tradice užívání jmelí jako vánoční dekorace k nám přišla z Anglie. Magickou moc mu přisuzovali již naši dávní předkové. Jmelí sloužilo k ochraně proti zlým duchům a k zajištění lásky a plodnosti.

Sny o jmelí mají kouzelnou moc
Pokud se vám zdá o jmelí (zvláště pak líbáte-li se pod ním), znamená to lásku nebo brzkou svatbu v rodině. Je-li jmelí zelené, znamená štěstí, suché neštěstí, zlaté je symbolem bohatství / ale musí to být vzácné, přírodně zlaté, jmelí, ne uměle pozlacené . Kupovat ve snu jmelí nevěští nic dobrého, ale rozdávat jej znamená, že budete pomáhat potřebným. Zavěšování jmelí je symbolem štěstí, které k vám teprve přijde.

 

zpět

home napište nám

Registrovat
Zapomenuté heslo
Napište nám
VINAŘSTVÍ LEDNICE ANNOVINO, Nejdecká 714, 691 44 Lednice – www.vinarstvilednice.cz, provozovatel Valtického Podzemí
Valtické Podzemí, Vinařská č.ev.47, 691 42 Valtice, www.valtickepodzemi.cz