Dýňobraní ve Valtickém Podzemí

VALTICE – Jak jdou dohromady burčák a dýně? Co znamená podzemní ukójení? Usekne sklepiér pantokem jako z hororu hrdlo nebo hlavu? Návštěvníci šestého ročníku valtického Dýňobraní odpovědi už znají.

     Dýňobraní u Valtického Podzemí se už nesmazatelně zapsalo do historie českých rekordů. Právě zde byl v minulosti ustanoven a posléze i překonán český rekord v počtu vyřezaných tykví. Tehdy se jich na jednom místě shromáždilo 1.023. Letos je jich sice méně, ale rozhodně stojí za to!
Dýňobraní ve Valtickém Podzemí, Valtice
    
     Nadzemní i podzemní Dýňobraní odstartovalo éru úchvatné výzdoby hlavního města vína vyřezanými a malovanými dýněmi mnoha velikostí, barev a tvarů. Ulice zdobí klasická halloweenská strašidla, pohádkové výjevy i scény, zejména pak v noci, veskrze hororové. Ulice, která vede z náměstí k Valtickému Podzemí bývá dokonce dočasně přejmenována z Růžové na Dýňovou. Dýně vládnou i jídelním lístkům v místních restauracích či v zemědělském muzeu.   
     Dýňobraní nabízí také nepřeberné množství dýňových soutěží včetně Miss Dýně, kterou letos s přehledem vyhrála originální tykev s názvem Havajská tanečnice.
 
     Každý ročník valtického Dýňobraní je trochu jiný. Letos vládly dýňové polévky, chutnající pikantně, exoticky a v jednom případě dokonce vonící kouřem, protože se vařila přímo na místě v tábornickém kotlíku. K mání byly sladké i slané „podzemní“ koláče z cuket a dýní a dýňová marmeláda. Na jarmarku bylo možné si zakoupit dýňový olej, dýňová jádra či patchwork s dýňovými motivy.
      
     Ta správná atmosféra u Valtického Podzemí ovšem nastává vždy po setmění, kdy ve stovkách dýní začnou mihotat plamínky. Atmosféra magická, podbarvená tóny cimbálové muziky a ohňostrojem nad hlavou. Kdo jednou zažil, chce zažít znovu… Také Valtickému Podzemí s jeho labyrintem téměř kilometru chodeb dodávají dýně nádech, jemuž lze jen stěží odolat. Procházet jimi můžete individuálně, pod dvojici nebo ve skupinkách a nudit se rozhodně nebudete. Na každém kroku na vás číhají degustace vín včetně netradičního stínání hrdel lahví se sektem třeba právě metrovou sekerou. A kdo si ve Valtickém Podzemí vína z Vinařství Chateau Valtice zakoupí, může si je tam i zdarma ukójit, tedy archivovat v uzamčené kóji.

     A jestliže je pro Valtické Podzemí něco typické tak jistě to, že příchozí se tam nad ránem loučí jako přátelé, přestože se na začátku večera neznali. Nenechejte si ani vy ujít mystické zážitky nad zemí i pod zemí včetně neopakovatelné chvíle, kdy si za soumraku rozsvítíte svou vlastnoručně vyřezanou dýni! A kdo přijede a vyplní anketní lístek, bude zařazen do slosování, jehož výherce se na celý rok stane majitelem kusu Valtického Podzemí se svou vlastní vinnou kójkou.

      Šanci máte až do prvního říjnového víkendu, kdy každý pátek a sobotu na vás ve Valtickém Podzemí čeká atraktivní vinařský program, při němž burčák i vína z Lednicko-valtického areálu opět potečou proudem a také dýně na vyřezávání strašidel jsou ještě k dispozici. Výtěžek z jejich prodeje každoročně pomáhá místní školačce Karolíně Horské, kterou svalová atrofie upoutala na vozík.
      První přijdou na řadu Valtické burčáky (20.-21. září), poté Valtické Hudbobraní & Burčáky (27.-28. září) a Valtické vinobraní (5. října), jemuž bude o den dříve předcházet gastronomický večer. A ani pak není zábavě ve Valtickém Podzemí konec. Na dveře budou pomalu klepat mladá vína, svatomartinské husy, adventní svařáky a punče… Věřte, že www.valtickepodzemi.cz se vyplatí sledovat!
 
 

Prohlédněte si fotografie z Dýňobraní v naší fotogalerii

 

 

zpět

home napište nám

Registrovat
Zapomenuté heslo
Napište nám
VINAŘSTVÍ LEDNICE ANNOVINO, Nejdecká 714, 691 44 Lednice – www.vinarstvilednice.cz, provozovatel Valtického Podzemí
Valtické Podzemí, Vinařská č.ev.47, 691 42 Valtice, www.valtickepodzemi.cz