BEVERAGE 2009

Vinařství Valtické Podzemí –  vinařství s ušlechtilými cíli

Valtice – Hlavní město vína není třeba znalcům a milovníkům dobrého vína příliš představovat. Je to srdce moravského vinařství s několikasetletou historií vinohradnictví a vinařství pod patronací slavného rodu Liechtensteinů, kteří byli vždy nositeli pokrokových myšlenek.

K těm se velmi rychle zařadila i společnost Vinařství Valtické Podzemí, rodinná firma s vlastními vinohrady v okolí významné urbanistické památky Kolonády Reistny. Vinařství se specializuje na odrůdu Rulandské šedé, která zde dosahuje pozoruhodných výsledků. Vinice Vinařství Valtické Podzemí poznáte snadno – každý řádek je totiž osázen keřem růží, které jsou milým prvkem vinařské krajiny. Mimo to slouží i jako biologický identifikátor projevu některých chorob. Všechny vinice společnosti jsou obhospodařovány podle zásad integrované produkce výroby hroznů. Vína jsou zpracována s úctou k tradici, přírodě a se zohledněním současných poznatků. Kolekce vín Kolonáda představuje ucelenou řadu výjimečných vín se zaručeným původem v Lednicko-valtickém areálu, zapsaném do seznamu kulturního dědictví UNESCO a přezdívaném též Zahrada Evropy. Vína Vinařství Valtické Podzemí si, byť za krátkou existenci firmy, úspěšně razí cestu vinařských světem. Jen namátkou jmenujme několik posledních úspěchů a ocenění z prestižních vinařských soutěží: stříbrná medaile Grand Prix Austerlitz 2008, bronzová Festwine 2008, dvakrát zlatá a třikrát stříbrná Vinařské Litoměřice 2009, stříbrný pohár Víno & destiláty 2009 atd. Tato vína se stávají také nezbytnou součástí sortimentu dobrých vinoték a vybraných gastronomických podniků.
 
Avšak nejen vinařstvím se tato společnost založená na rodinných principech zabývá. Dala si za cíl vpravdě ušlechtilou myšlenku – záchranu jedinečného historického labyrintu podzemních chodeb datovaných až k roku 1289, v souvislosti se založením kláštera minoritů. Valtické Podzemí bylo slavnostně otevřeno počátkem loňského května, kdy bylo veřejnosti zpřístupněno prvních 510m. Letos se návštěvníci již od 3. května mohou těšit na dalších asi 200 m zrekonstruovaných chodeb a sklepů. Naleznou zde ta nejlepší vína a zažijí pravou moravskou pohostinnost v některém ze zajímavých enogastronomických programů, které jim nabídnou specialisté – „sklepiéři“, odborníci na podávání vína ve sklepě. Součástí prohlídky Valtického Podzemí je i historické Muzeum signovaných cihel, vinného skla a zkamenělin. Originální akce / Vinařství Valtické Podzemí je také známé řadou originálních akcí. Mimo víkendů zaměřených zejména na sezonní gastronomické speciality to jsou Burčákové slavnosti a Dýňobraní určené především dětem. Jen v loňském roce navštívilo Valtické Podzemí více než 25 000 spokojených
návštěvníků a jeho sláva neustále roste, nejen ústním podáním. Vinařství Valtické Podzemí nezapomíná ani na charitu. Pomáhá nemocné Karolínce Horské z Valtic a předalo ji z výtěžku vstupného a z dražby archivních vín částku blížící se 100 000 Kč. Co říci závěrem? Držme palce této ambiciózní rodinné společnosti, připijme si na zdraví jejím vínem a zajeďme se podívat přímo na Vinařskou 34 do Valtic a do nádherného Lednicko-valtického areálu.
 

 

zpět

home napište nám

Registrovat
Zapomenuté heslo
Napište nám
VINAŘSTVÍ LEDNICE ANNOVINO, Nejdecká 714, 691 44 Lednice – www.vinarstvilednice.cz, provozovatel Valtického Podzemí
Valtické Podzemí, Vinařská č.ev.47, 691 42 Valtice, www.valtickepodzemi.cz